"

2016 Season


Our Town

Hairspray

Driving Miss Daisy


Best Production................................................................Driving Miss Daisy

Best Director..................................................Trish Nelke-Driving Miss Daisy

Best Actor...............................................Archie Coleman-Driving Miss Daisy

Best Actress..............................................Nancy Crouse-Driving Miss Daisy

Best Supporting Actor...........................................John Robertson-Hairspray

Best Supporting Actress.........................................Melissa Harris-Hairspray

Best Cameo Actor................................................Archie Coleman-Our Town

Best Cameo Actress....................................................Trish Nelke-Our Town

Best Set Design...............................................Ken Clark-Driving Miss Daisy

Best Costuming.................................................Tracey Newcomb-Hairspray

Best Lighting.................................................Bob Veatch-Driving Miss Daisy

Best Sound.............................................................Eric Wennlund-Hairspray

Special Awards..............................................................Lori Potts-Our Town

Danny Austin-Hairspray; Beth Workman-Driving Miss Daisy


2015 Season


Crimes of the Heart

Carousel

Nunsense


Best Production..............................................................................Nunsense

Best Director................................................................Ken Clark--Nunsense

Best Actor.............................................................Danny Grumich--Carousel

Best Actress............................................................Kimmie Kidd--Nunsense

Best Supporting Actor.....................................................Jeff Loyd--Carousel

Best Supporting Actress.....................................Tara Hoisington--Nunsense

Best Cameo Actor.............................................Ike Eichenberger--Nunsense

Best Cameo Actress.................................................Julia Monsey--Carousel

Best Set Design.............................................................Ken Clark--Carousel

Best Costuming.................................................Tracey Newcomb--Carousel

Best Lighting........................................................Sean Robertson--Carousel

Best Sound........................................................Brian Borgstede--Nunsense

Special Awards...........................................Lori Renna-Crimes of the Heart

Danny Austin-Carousel; Ike Eichenberger-Nunsense

 2014 Season


Laughter on the 23rd Floor

The Wiz

Rabbit Hole


Best Production.................................................................................The Wiz

Best Director............................................................Nancy Crouse--The Wiz

Best Actor....................................................................Todd Micali--Laughter

Best Actress............................................................Trish Nelke--Rabbit Hole

Best Supporting Actor.....................................................Jeff Loyd--Laughter

Best Supporting Actress..........................................Renee Fenner--The Wiz

Best Cameo Actor..............................................Darren Wilson, Sr.--The Wiz

Best Cameo Actress...............................................Jessica Gillard -The Wiz

Best Set Design........................................................Ken Clark--Rabbit Hole

Best Lighting.............................................Ethan Dudenhoeffer--Rabbit Hole

Best Sound........................................................Andy Bertolino--Rabbit Hole

Special Awards.........................Tina Schneider-Laughter on the 23rd Floor;

                            Jean Heckmann-The Wiz; Kelsey Ruthman-Rabbit Hole


2013 Season


Leading Ladies

Secret Garden

Morning’s at Seven


Best Production...............................................................Morning’s at Seven

Best Director................................................Lori Renna--Morning’s at Seven

Best Actor..............................................................Jeff Loyd--Leading Ladies

Best Actress...........................................Nancy Crouse--Morning’s at Seven

Best Supporting Actor........................................Todd Micali--Leading Ladies

Best Supporting Actress..............................Trish Nelke--Morning’s at Seven

Best Cameo Actress..................................Denise Chappell -Leading Ladies

Best Set Design........................................Tim Grumich--Morning’s at Seven

Best Lighting.................................Ethan Dudenhoeffer--Morning’s at Seven

Best Sound..........................................Brian Borgstede--Morning’s at Seven

Special Awards............................................Nancy Crouse--Leading Ladies;

     Therese Melnykov-Secret Garden; Nancy Crouse-Morning’s at Seven;

                                                             Ike Eichenberger-A Christmas Carol



2012 SEASON


Little Women

Company

Fences


Best Production..................................................................................Fences

Best Director..............................................................Nancy Crouse--Fences

Best Actor...............................................................Archie Coleman--Fences

Best Actress...............................................................Kimberly Kidd--Fences

Best Supporting Actor.................................................Darren Wilson-Fences

Best Supporting Actress.......................................Kathryn Weber--Company

Best Cameo Actress.............................................Caitlin Mickey-- Company

Best Set Design...............................................................Ken Clark--Fences

Best Lighting......................................................... Sean Robertson--Fences

Best Sound...............................................Andy and Tony Bertolino--Fences

Special Awards........................................Mary Dudenhoeffer-Little Women;

                                     Deborah Clyne-Company;  Renee Fenner-Fences


2011 Season


Lost in Yonkers

Annie

I’m Not Rappaport


Best Production.....................................................................................Annie

Best Director.......................................................................Ken Clark--Annie

Best Actor............................................................................Jim Merlo--Annie

Best Actress...........................................Colleen Heneghan--Lost in Yonkers

Best Supporting Actor.......................................................Todd Micali--Annie

Best Supporting Actress...............................Nancy Crouse--Lost in Yonkers

Best Cameo Actor..............................................Todd Micali--Lost in Yonkers

Best Cameo Actress...........................................Melissa Southmayd-- Annie

Best Set Design..................................................................Ken Clark--Annie

Best Lighting...................................................... Ethan Dudenhoeffer--Annie

Best Sound...............................................................Brian Borgstede--Annie

Special Awards............................................Nancy Crouse--Lost in Yonkers;

                                                         Dennis and Mary Dudenhoeffer--Annie;

                                                          Colleen Heneghan--I’m Not Rappaport


2010 Season


Enchanted April

The Producers

The Complete Works of Shakespeare/Abridged


Best Production......................................................................The Producers

Best Director.......................................................Adam Grun-The Producers Best Actor.............................................................Kent Coffel-The Producers

Best Actress..........................................Jennifer Strathman-Enchanted April

Best Supporting Actor.......................................Ryan Cooper-The Producers

Best Supporting Actress................................Nancy Crouse-Enchanted April

Best Cameo Actor................................. Joseph R. Gutowski-The Producers

Best Cameo Actress......................................Rosemary Wall-The Producers

Best Lighting................................................Carl Wennlund-Enchanted April

Best Sound...........................................................J.D. Wade-The Producers

Best Set Design....................................................Ken Clark--The Producers

Special Awards.................................Dennis Dudenhoeffer-Enchanted April;

                     Jean Heckmann-The Producers; Rhonda Cropp-Shakespeare


2009 Season


Stepping Out

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

On Borrowed Time


Best Production..........................................................................................Joseph

Best Director.................................................Renee Sevier-Monsey- Joseph

Best Actor...............................................................Dominic Windsor-Joseph

Best Actress..........................................Nancy Lubowitz-On Borrowed Time

Best Supporting Actor................................Tim Callahan-On Borrowed Time

Best Supporting Actress.................Suzanne Greenwald-On Borrowed Time

Best Cameo Actor.............................................................Tom Yager-Joseph

Best Cameo Actress.............................Therese Rudroff-On Borrowed Time

Best Lighting............................................................Sean Robertson-Joseph

Best Sound.......................................................................J.D. Wade-Joseph

Best Set Design..........................................Larry Marsh--On Borrowed Time

Special Awards.............................................Jean Heckmann-Stepping Out;

                              Jean Heckmann-Joseph; Ken Clark-On Borrowed Time;                                                                             

                                                                    David Ogden-A Christmas Carol


2008 Season


On Golden Pond

Oklahoma!

The Unexpected Guest


Best Production...................................................................On Golden Pond

Best Director............................................Renee Sevier-Monsey- Oklahoma

Best Actor..........................................................Tom Yager-On Golden Pond

Best Actress................................................Nancy Crouse-On Golden Pond

Best Supporting Actor..............................................Ryan Cooper-Oklahoma

Best Supporting Actress...........................................Marian Holtz-Oklahoma

Best Cameo Actor...............................................John Robertson-Oklahoma

Best Cameo Actress...........................................Gayle Wennlund-Oklahoma

Best Lighting...............................................................Renee Sevier-Monsey

Best Sound........................................................J.D. Wade-On Golden Pond

Best Set Design...................................Larry Marsh--The Unexpected Guest

Special Awards.........................The Dudenhoeffer Family-On Golden Pond;

              Carrie Phinney-Oklahoma; Nancy Crouse-The Unexpected Guest


2007 Season


Social Security

Man of La Mancha

Spoon River Anthology


Best Production.........................................................Spoon River Anthology

Best Director........................................Larry Marsh--Spoon River Anthology

Best Actor.................................................Greg Working--Man of La Mancha

Best Actress...................................Nancy Lubowitz--Spoon River Anthology

Best Supporting Actor.........................Ike Eichenberger--Man of La Mancha

Best Supporting Actress..................................Billie Teneau--Social Security

Best Cameo Actor.................................Marc Strathman--Man of La Mancha

Best Cameo Actress..............................Beth Scheiding--Man of La Mancha

Best Lighting....................................Carl Wennlund--Spoon River Anthology

Best Sound..............................................Tony Bertolino--Man of La Mancha

Best Set Design...................................Larry Marsh--Spoon River Anthology

Special Awards....................................Meredith Morehead--Social Security;

  Ike Eichenberger--Man of La Mancha; Dottie Bertolino--Spoon River Anth.


2006 Season


Rumors

Kiss Me, Kate

Proof


Best Production........................................................................Kiss Me, Kate

Best Director..........................................................Anna Blair--Kiss Me Kate

Best Actor................................................................... Patrick Ryan--Rumors

Best Actress..............................................Linda Walsh Ryan--Kiss Me, Kate

Best Supporting Actor..........................................................Ray Shea--Proof

Best Supporting Actress.......................................Jennifer Strathman--Proof

Best Cameo Actor...........................................................Frank Zito--Rumors

Best Cameo Actress..................................................Pam Geppert--Rumors

Best Lighting...............................................................Carl Wennlund--Proof

Best Sound.................................................Dottie and Tony Bertolino--Proof

Best Set Design..............................................Nancy Crouse--Kiss Me, Kate

Special Awards....................................Richard "Ike" Eichenberger--Rumors;

                                      Beth Scheiding--Kiss Me, Kate; Betsy Jones--Proof


2005 Season


Over the Tavern

High Society

The Front Page


Best Production....................................................................Over the Tavern

Best Director..............................................Dottie Bertolino--Over the Tavern

Best Actor...........................................Ethan Dudenhoeffer--Over the Tavern

Best Actress................................................Linda Walsh Ryan--High Society

Best Supporting Actor...................Richard “Ike” Eichenberger--High Society

Best Supporting Actress..............................Nancy Crouse--Over the Tavern

Cameo Actor...................................................Josh Beyers--Over the Tavern

Best Cameo Actress...........................................Tori Lamb--Over the Tavern

Best Lighting....................................................Carl Wennlund--High Society

Best Sound..........................Chris Mattingly/Tony Bertolino--The Front Page

Best Set Design..................................................Tom Kopp--The Front Page

Special Awards................Dennis and Mary Dudenhoeffer--Over the Tavern;

               Nancy Crouse--High Society; Jacquelyn Goodall--The Front Page


2004 No shows during theatre renovation


2003 Season


Barefoot in the Park

Annie Get Your Gun

Arcadia


Best Production..............................................................Annie Get Your Gun

Best Director.........................................Nancy Crouse--Annie Get Your Gun

Best Actor...............................................Steve Deines--Annie Get Your Gun

Best Actress................................................Anna Blair--Annie Get Your Gun

Best Supporting Actor......................................(tie) James Enstall--Arcadia;                                                             Marc Strathman--Annie Get Your Gun

Best Supporting Actress..............................................Sarah Porter--Arcadia

Cameo Actor...............................................Tom Yager--Annie Get Your Gun

Best Cameo Actress..........................................Julie Stockhausen--Arcadia

Best Lighting............................................................Carl Wennlund--Arcadia

Best Sound...................Tony Bertolino/Eric Wennlund--Annie Get Your Gun

Best Set Design............................................................Larry Marsh--Arcadia

Special Awards.................................Melissa Crowley--Barefoot in the Park;

             Julie Strathman--Annie Get Your Gun;  Sarah Sontheimer--Arcadia


2002 Season


Musical Comedy Hurders of 1940

1776

A Doll’s House


Best Production......................................................................................1776

Best Director......................................................................Alex Ludwig-1776

Best Actor..........................................................................Gerry Love --1776

Best Actress.......................................................Erin Layton--A Doll’s House

Best Supporting Actor......................................................Patrick Ryan--1776

Best Supporting Actress......................................Lori Gibson-A Doll’s House

Cameo Actor.......................................................................Tom Yager--1776

Best Cameo Actress......................Nancy Crouse-Musical Comedy Murders

Best Lighting................................................................Carl Wennlund--1776

Best Sound...................................................................Tony Bertolino--1776

Best Set Design.................................Larry Marsh--Musical Comdy Murders

Special Awards.........................................Sarah Sontheimer--South Pacific;

                                                                       Carrie Phinney-A Doll’s House


2001 Season


How the Other Half Loves

South Pacific

Dracula


Best Production.........................................................................South Pacific

Best Director....................................................Dottie Bertolino-South Pacific

Best Actor......................................................................Dan Justin --Dracula

Best Actress.............................................................Kay Love--South Pacific

Best Supporting Actor...........................................Gerry Love--South Pacific

Best Supporting Actress..................................Theresa Romer-South Pacific

Cameo Actor......................................................Ken Brownell--South Pacific

Best Cameo Actress........................................Best Scheiding-South Pacific

Best Lighting............................................................Carl Wennlund--Dracula

Best Sound......................................................Tony Bertolino--South Pacific

Best Set Design.........................................................Jacki Goodall--Dracula

Special Awards...........................Carrie Phinney-How the Other Half Loves;

                                    Nancy Crouse--South Pacific;  Chris Gibson-Dracula


2000 Season


Tom Jones

Carnival

An Inspector Calls


Best Production.................................................................An Inspector Calls

Best Director.................................................Doug Lane--An Inspector Calls

Best Actor....................................................David Gibbs--An Inspector Calls

Best Actress..............................................................Christina Levi--Carnival

Best Supporting Actor...................................Heath Finn--An Inspector Calls

Best Supporting Actress...................Jennifer Strathman--An Inspector Calls

Best Cameo Actor.............................................Marc Strathman--Tom Jones

Best Cameo Actress..............................................Nancy Lubowitz--Carnival

Best Lighting...........................................Carl Wennlund--An Inspector Calls

Best Sound............................................Dottie Bertolino--An Inspector Calls

Best Set Design...........................................Larry Marsh--An Inspector Calls

Special Awards......................Kay Love and Jennifer Courtney--Tom Jones;

                          Debbie Clyne--Carnival; Steven Batzer--An Inspector Calls


1999 Season


Noises Off

Bittersweet

Jake’s Women


Best Production............................................................................Bittersweet

Best Director...........................................................Larry Marsh--Bittersweet

Best Actor...........................................................Gerry Love--Jake’s Women

Best Actress................................................................Kay Love--Bittersweet

Best Supporting Actor..............................................David Gibbs--Noises Off

Best Supporting Actress.................................Amalia LaViolette--Bittersweet

Best Cameo Actor...................................................David Gibbs--Bittersweet

Best Cameo Actress.............................................Amy Spencer--Bittersweet

Best Lighting.......................................................Carl Wennlund--Bittersweet

Best Sound........................................Dottie and Tony Bertolino--Bittersweet

Best Set Design......................................................Larry Marsh--Bittersweet

Special Awards.............................................Colleen Heneghen--Noises Off;

                               Lori Renna----Bittersweet; Mike Jacobs--Jake’s Women


1998 Season


Moon Over Buffalo

Kismet

Death of A Salesman


Best Production................................................................Moon Over Buffalo

Best Director..........................................Dottie Bertolino--Moon Over Buffalo

Best Actor....................................Sean Ruprecht-Belt--Death of A Salesman

Best Actress............................................Cindy Duggan--Moon Over Buffalo

Best Supporting Actor.....................................................Gerry Love--Kismet

Best Supporting Actress....................................................Kay Love--Kismet

Best Cameo Actor..............................Michael Jacobs--Death of A Salesman

Best Cameo Actress.......................................Kay Love--Moon Over Buffalo

Best Lighting..........................................................Steve Dohrmann--Kismet

Best Sound................................................................Tony Bertolino--Kismet

Best Set Design.................................................................Art Baum--Kismet

Special Awards..................................Steve Dohrmann--Moon Over Buffalo;

                              Evonne Baum----KismetArt Baum--Death of A Salesman


1997 Season


A Shot In The Dark

H.M.S. Pinafore

The Constant Wife


Best Production....................................................................H.M.S. Pinafore

Best Director...................................................Larry Marsh--H.M.S. Pinafore

Best Actor.........................................................Paul Morris--H.M.S. Pinafore

Best Actress....................................................Joanna Eaton--Constant Wife

Best Supporting Actor.......................................Gerry Love--H.M.S. Pinafore

Best Supporting Actress......................................Sally Eaton--Constant Wife

Best Cameo Actor.........................................Dan Lenahan--H.M.S. Pinafore

Best Cameo Actress............................................Kay Love--H.M.S. Pinafore

Best Lighting...............................................Carl Wennlund--H.M.S. Pinafore

Best Sound..................................................Tony Bertolino--H.M.S. Pinafore

Best Set Design..............................................Larry Marsh--H.M.S. Pinafore

Special Awards.....................................Susan Filtrante--A Shot In The Dark;

                                                                      Alex Ludwig----H.M.S. Pinafore


1996 Season


Hay Fever

Crazy For You

The Glass Menagerie


Best Production...................................................................Glass Menagerie

Best Director..............................................Steven Batzer--Glass Menagerie

Best Actor.............................................Christopher Mead--Glass Menagerie

Best Actress...................................................Lori Gibson--Glass Menagerie

Best Supporting Actor...................................Tim Grumich--Glass Menagerie

Best Supporting Actress...................................Beth Hoell--Glass Menagerie

Best Cameo Actor................................................Tom Yager--Crazy For You

Best Cameo Actress.....................................Susan Filtrante--Crazy For You

Best Lighting.............................................Kathy Mayhew--Glass Menagerie

Best Sound.....................................................Tony Bertolino--Crazy For You

Best Set Design.................................................Larry Marsh--Crazy For You

Special Awards..Steve Garrett--Hay Fever; Julie Strathman--Crazy For You

                                                                    Debbie Clyne--Glass Menagerie


1995 Season


Little Mary Sunshine

The Desert Song

Perfect Crime


Best Production..........................................................................Desert Song

Best Director.........................................................Larry Marsh--Desert Song

Best Actor.........................................................Joel Hackbarth--Desert Song

Best Actress.........................................................Lea Morton--Perfect Crime

Best Supporting Actor............................................Gerry Love--Desert Song

Best Supporting Actress..........................................Beth Hoell--Desert Song

Best Cameo Actor.....................................................Art Baum--Desert Song

Best Cameo Actress.......................................Nancy Lubowitz--Desert Song

Best Lighting.........................................................Mel Watkins--Desert Song

Best Sound......................................................Dottie Bertolino--Desert Song

Best Set Design....................................................Larry Marsh--Desert Song

Special Awards................................Steve Dohrmann--Little Mary Sunshine;

                     Rose Sonderman--Desert Song; Debbie Clyne--Perfect Crime



1994 Season


Babes in Arms

A Funny Thing Happened on the way to the Forum

The Philadelphia Story


Best Production..................................................A Funny Thing Happened...

Best Director..................................................Doug Lane--Philadelphia Story

Best Actor..............................................................Michael Schreves--Forum

Best Actress..................................................Lea Morton--Philadelphia Story

Best Supporting Actor..............................................Mark Frederking--Forum

Best Supporting Actress..........................................Christina Garrett--Forum

Best Cameo Actor..........................................................Dick Teneau--Forum

Best Cameo Actress....................................................Debbie Clyne--Forum

Best Lighting..............................................................Kathy Mayhew--Forum

Best Sound........................................................................Jeff Taylor--Forum

Best Set Design...........................................Larry Marsh--Philadelphia Story

Special Awards.............Ellie Schneider, Rose Sonderman, Mary McCreight


1993 Season


Lend Me A Tenor

Runaround!

The Rothschilds

Inherit the Wind


Best Production...................................................................Lend Me A Tenor

Best Director...................................................................Steve Batzer--Tenor

Best Actor...................................................................Art Baum--Rothschilds

Best Actress.............................................Denise Stookesberry--Rothschilds

Best Supporting Actor..............................................Gerry Love--Rothschilds

Best Supporting Actress.......................................Kristen Koch--Rothschilds

Best Cameo Actor.............................................................Paul Morris--Tenor

Best Cameo Actress...................................................Diana Nelinson--Tenor

Best Lighting.........................Mel Watkins and Steve Dohrman--Rothschilds

Best Sound.........................................................Tony Bertolino--Rothschilds

Best Set Design.....................................................Larry Marsh--Rothschilds

Special Awards................................Lee Ann Smith, Sam Grant, Larry Price


1992 Season


Broadway Bound

Boys From Syracuse

A Thousand Clowns


Best Production..............................................................Boys from Syracuse

Best Director.........................................Cindy Duggan--Boys from Syracuse

Best Actor..................................................Steve Stafford--Broadway Bound

Best Actress.............................................Mary Monahan--Broadway Bound

Best Supporting Actor.....................................Gerry Love--Broadway Bound

Best Supporting Actress....................Theresa Dobson--Boys from Syracuse

Best Cameo Actor.........................................Art Baum--Boys from Syracuse

Best Cameo Actress...........................Julie Strathman--Boys from Syracuse

Best Lighting.................................................Larry Price--Guilty Conscience

Best Sound...............................................Mel Watkins--Boys from Syracuse

Best Set Design..................................Steve Dohrman--Boys from Syracuse


1991 Season


Tribute

The Red Mill

Guilty Conscience


Best Production.................................................................Guilty Conscience

Best Director................................................................Larry Marsh--Red Mill

Best Actor..................................................Dan Lenahan--Guilty Conscience

Best Actress.......................................................Lynn Jackson--The Red Mill

Best Supporting Actor...................................Gerry Love--Guilty Conscience

Best Supporting Actress................................Jean Cisco--Guilty Conscience

Best Cameo Actor.....................................................Dan Lenahan--Red Mill

Best Cameo Actress.......................................................Lori Gibson--Tribute

Best Lighting..................................................Larry Price--Guilty Conscience

Best Sound.............................................................Dottie Bertolino--Red Mill

Best Set Design...........................................................Larry Marsh--Red Mill


1990 Season


Bedroom Farce

Cabaret

Born Yesterday


Best Production.................................................................................Cabaret

Best Director.............................................................Cindy Duggan--Cabaret

Best Actor.....................................................................Thom Crain--Cabaret

Best Actress......................................................Lori Gibson--Born Yesterday

Best Supporting Actor.....................................Don Muench--Born Yesterday

Best Supporting Actress..........................................Mary Monahan--Cabaret

Best Cameo Actor..........................................Dan Lenahan--Born Yesterday

Best Cameo Actress........................................Lisa Gilreath--Born Yesterday

Best Lighting................................................................Mel Watkins--Cabaret

Best Sound..............................................................Chris Mattingly--Cabaret

Best Set Design...............................................Larry Marsh--Born Yesterday

Special Award...............................................................................Larry Price


1989 Season


Room Service

Bells Are Ringing

The Bad Seed


Best Production..................................................................Bells Are Ringing

Best Director.....................................................................Larry Marsh--Bells

Best Actor..........................................................................Chip Luther--Bells

Best Actress..................................................................Jeanne Seibel--Bells

Best Supporting Actor...............................................Ike Eichenberger--Bells

Best Supporting Actress.......................................Christine Koch--Bad Seed

Best Cameo Actor.....................................................Chip Luther--Bad Seed

Best Cameo Actress.......................................................Jama Malone--Bells

Best Lighting......................................................................Rachel Dry--Bells

Best Sound....................................................................Tony Bertolino--Bells

Best Set Design................................................................Larry Marsh--Bells

Special Awards...................................................Steve Batzer, Danny Austin


1988 Season


Last of the Red Hot Lovers

42nd Street

The Male Animal


Best Production...........................................................................42nd Street

Best Director.......................................................Cindy Duggan--42nd Street

Best Actor.............................................................Don Muench--Male Animal

Best Actress............................................................Karyn Pauli--42nd Street

Best Supporting Actor.............................................Chip Luther--42nd Street

Best Supporting Actress.......................................Kathy Trotter--42nd Street

Best Cameo Actor.....................................................Frank Zito--42nd Street

Best Cameo Actress........................................Melinda Brauss--Male Animal

Best Lighting..................................................Steve Dohrmann--42nd Street

Best Sound........................................................Tony Bertolino--Male Animal

Best Set Design....................................................Larry Marsh--Male Animal

Special Awards.....................................Ellie Schneider, Rosemary Jackson,                                                          Doug Sams, Gerry Love, Jama Malone



1987 Season


The Foreigner

The Most Happy Fella

Wait Until Dark


Best Production..................................................................Most Happy Fella

Best Director.....................................................................Larry Marsh--Fella

Best Actor.........................................................................John Meurer--Fella

Best Actress...................................................................Lynn Jackson--Fella

Best Supporting Actor......................................................John Hyland--Fella

Best Supporting Actress......................................Melinda Brauss--Foreigner

Best Cameo Actor........................................................Frank Zito--Foreigner

Best Cameo Actress...........................................Mary Stickel Barbiea--Fella

Best Lighting......................................................Rachel Dry--Wait Until Dark

Best Sound............................................................Tony Bertolino--Foreigner

Best Set Design................................................................Larry Marsh--Fella

Best Props.................................................Carol Meurer, Torie Kranze--Fella

Special Awards.............................................Darryl Stevenson, Jerry Meurer


1986 Season


Play It Again, Sam

Grease

Our Town


Best Production..................................................................................Grease

Best Director..............................................................Cindy Duggan--Grease

Best Actor.............................................................Mick McDowell--Our Town

Best Actress........................................................Nancy Lubowitz--Our Town

Best Supporting Actor....................................................Bill Blase--Our Town

Best Supporting Actress..............................................Karol Richter--Grease

Best Cameo Actor..........................................................Chip Luther--Grease

Best Cameo Actress............................................Melinda Brauss--Our Town

Best Lighting....................................Larry Marsh and Rachel Dry--Our Town

Best Sound............................................................Tony Bertolino--Our Town

Best Set Design...............................................................Jim Brune--Grease

Best Props...................................................................Torie Kranze--Grease

Special Award..........................................................................Tony Bertolino


1985 Season


Prisoner of Second Avenue

Shenandoah

Desperate Hours


Best Production.........................................................................Shenandoah

Best Director.........................................................Larry Marsh--Shenandoah

Best Actor............................................................John Meurer--Shenandoah

Best Actress......................................................Jeanne Seibel--Shenandoah

Best Supporting Actor.............................................Jerry Radloff--Desperate

Best Supporting Actress........................................Duckie DeMere--Prisoner

Best Cameo Actor...............................................Mick McDowell--Desperate

Best Cameo Actress..................................................Donna Zito--Desperate

Best Lighting..........................................................Rachel Dry--Shenandoah

Best Sound...........................................................Tony Bertolino--Desperate

Best Set Design...................................................Larry Marsh--Shenandoah

Best Props.......................................................TennieThompson--Desperate


1984 Season


The Man Who Came to Dinner

Carousel

The Rainmaker


Best Production...............................................................................Carousel

Best Director...............................................................Larry Marsh--Carousel

Best Actor....................................................................Chip Luther--Carousel

Best Actress.........................................................Maggi Brooks--Rainmaker

Best Supporting Actor....................................................Frank Zito--Carousel

Best Supporting Actress.........................................Jeanne Seibel--Carousel

Best Cameo Actor......................................................Dick Teneau--Carousel

Best Cameo Actress.....................................................Karyn Pauli-Carousel

Best Lighting................................................................Rachel Dry--Carousel

Best Sound...............................................................Mel Watkins--Deathtrap

Best Set Design.........................................................Larry Marsh--Carousel

Best Costumes........................Tim Nadeau--The Man Who Came to Dinner


1983 Mini-Season


Deathtrap

Harvey


Best Production..............................................................................Deathtrap

Best Director........................................................Duckie DeMere--Deathtrap

Best Actor...................................................................Bill Sparacino--Harvey

Best Actress..............................................................Arlene Dimond--Harvey

Best Supporting Actor............................................Chris Jackson--Deathtrap

Best Supporting Actress.........................................Maggi Brooks--Deathtrap

Best Cameo Actor........................................................Frank Zito--Deathtrap

Best Cameo Actress................................................Duckie DeMere--Harvey

Best Lighting.............................................................Mel Watkins--Deathtrap

Best Sound...............................................................Mel Watkins--Deathtrap

Best Set Design............................................................Jon Cook--Deathtrap


1982 Season


Tribute

Dial M For Murder

Who Foiled Farley Flopp, or Wolfgang Strike Again

Fiddler on the Roof


Best Production...............................................................Fiddler on the Roof

Best Director...................................................................Larry Marsh-Fiddler

Best Actor.......................................................................Paul Malkin--Fiddler

Best Actress...............................................................Cindy Duggan--Fiddler

Best Supporting Actor....................................................John Mullen--Fiddler

Best Supporting Actress............................................Connie Tucker--Fiddler

Best Cameo Actor...........................................................Joe Brooks--Dial M

Best Cameo Actress.......................................................Donna Zito--Fiddler

Best Lighting......................................................................Jon Cook--Fiddler

Best Sound....................................................................Mel Watkins--Fiddler

Best Set Design.............................................................Mel Watkins--Tribute


1981 Season


You Can’t Take It With You

Threepenny Opera

A Streetcar Named Desire

You’re A Good Man, Charlie Brown


Best Production.......................................................Streetcar Named Desire

Best Director........................................................Larry Marsh-Charlie Brown

Best Actor..........................................................John Hyland--Charlie Brown

Best Actress............................................................Jeanne Chinn--Streetcar

Best Supporting Actor............................................Bill Faust--Charlie Brown

Best Supporting Actress.........................................Cindy Duggan--Streetcar

Best Cameo Actor.......................................Larry Marsh--You Can’t Take It...

Best Cameo Actress.............................Duckie DeMere--You Can’t Take It...

Best Lighting..........................................................Jon Cook--Charlie Brown

Best Sound...........................................................David Ostrodka--Streetcar

Best Set Design.........................................................Mel Watkins--Streetcar


1980 Season


Sweet Charity

The Night of January 16th

Lovers and Other Strangers

Godspell


Best Production................................................................................Godspell

Best Director......................................................Janie Conzelman--Godspell

Best Actor..............................................................Ray Shea--Sweet Charity

Best Actress...................................................Cindy Duggan--Sweet Charity

Best Supporting Actor..................................................Kevin Ford--Godspell

Best Supporting Actress...........................................Jean Horvath--Godspell

Best Cameo Actor............................................Bill Sparacino--Sweet Charity

Best Cameo Actress.......................................Chris Vanicek Shea--Godspell

Best Lighting...............................................................Jeff Horvath--Godspell

Best Sound.....................................................................Will Miller--Godspell

Best Set Design.............................................................Mel Watkins--Lovers

Special Award...........................................................................Steve Steiner


1979 Season


Ten Little Indians

One Touch of Venus

The Good Doctor

The Dickens Christmas Carol Show


Best Production...................................................................Ten Little Indians

Best Director............................................................Duckie DeMere--Indians

Best Actor...............................................................Roy Marks--Good Doctor

Best Actress...........................................................Merrillyn Jensen--Indians

Best Supporting Actor.....................................................Les Duggan--Venus

Best Supporting Actress..............................................Cindy Duggan--Venus

Best Cameo Actor......................................................Bob LaRouche--Venus

Best Cameo Actress................................Sandy Johnson LaRouche--Venus

Best Lighting........................................................Mel Watkins--Good Doctor

Best Sound..................................................Dick and Nancy Young--Indians

Best Set Design.........................................................Rich Burkhardt--Venus


1978 Season


Amphitryon ‘78

6 RMS RIV VU

A Moon For the Misbegotten


Best Production.................................................A Moon For the Misbegotten

Best Director..............................................................Mary Ellen Falk--Moon

Best Actor.....................................................................Dean Schmidt--Moon

Best Actress.............................................................Marilyn Gomerich-Moon

Best Supporting Actor.........................................................Gary Burg--Moon

Best Supporting Actress...............................Cindy Duggan--6 RMS RIV VU

Best Cameo Actor.................................................Stew Cruickshank--Moon

Best Cameo Actress....................................Duckie DeMere-6 RMS RIV VU

Best Lighting....................................................................Mel Watkins--Moon

Best Sound................................................................Mary Ellen Falk--Moon

Best Set Design...............................................................Mel Watkins--Moon


1977 Season


The Children’s Hour

Jacques Brel is Alive and Well and Living in Paris

Rendezvous

Private Lives

Gaslight


Best Production.....................................................................Children’s Hour

Best Director......................................................Noel Taylor--Children’s Hour

Best Actor......................................................................Noel Taylor--Gaslight

Best Actress.............................................................Gail Allen--Private Lives

Best Supporting Actor...................................................Steve Allen--Gaslight

Best Supporting Actress...........................................Gail Allen--Rendezvous

Best Cameo Actor................................................Terry Wilbert--Rendezvous

Best Cameo Actress.................................................Chris Vanicek--Gaslight

Best Lighting.................................................................Noel Taylor--Gaslight

Best Sound..................................................Rich Burkhardt--Children’s Hour

Best Set Design......................................................Rich Burkhardt--Gaslight

Best Costumes..............................................Fisher Anderson--Rendezvous


1976 Season


The Fantastiks

See How They Run

Of Thee I Sing

Becket


Best Production........................................................................Of thee I Sing

Best Director.........................................................Marilyn Gomerich--Becket

Best Actor....................................................................Jim Koeller--Of Thee..

Best Actress............................................................Anne Larkin--See How...

Best Supporting Actor..................................................Gary Burg--Of Thee..

Best Supporting Actress................................................Gail Allen--Of Thee..

Best Cameo Actor.........................................................Jerry Radloff--Becket

Best Cameo Actress..............................................Cindy Duggan--Of Thee..

Best Lighting............................................................Mel Watkins--Fantastiks

Best Sound...........................................................Rich Burkhardt--Of Thee..

Best Set Design....................................................Marilyn Gomerich--Becket


1975 Season


Company

Plaza Suite

Man of La Mancha


Best Production................................................................Man of La Mancha

Best Director.....................................................Ron Eldringhoff--La Mancha

Best Actor.................................................................Al Erickson--La Mancha

Best Actress...........................................................Anne Larkin--Plaza Suite

Best Supporting Actor.............................................Bob Raleigh--La Mancha

Best Supporting Actress.......................................Jane Mansfield--Company

Best Cameo Actor...................................................Ed Morrison--La Mancha

Best Cameo Actress..................................................Anne Larkin--Company

Best Lighting...........................................................Mel Watkins--La Mancha

Best Sound...............................................................Mel Watkins--Company

Best Set Design.........................................................Karen Knoll--Applause


1974 Season


The Effect of Gamma-Rays on Man-In-The-Moon Marigolds

Black Comedy/White Lies

Applause


Best Production...............................................................................Applause

Best Director.............................................................Tim Nadeau--Marigolds

Best Actor.................................................................Jerry Radloff--Applause

Best Actress.................................................................JoAnn Holt-Applause

Best Supporting Actor...............................................Jon Johnson--Applause

Best Supporting Actress............................Cindy Duggan Ballard--Applause

Best Cameo Actor....................................Stew Cruickshank--Black Comedy

Best Cameo Actress...................................................Karen Knoll--Applause

Best Sound................................................................Mel Watkins--Applause

Best Set Design.........................................................Karen Knoll--Applause

Special Award..........................................................................Don Taschner


1973 Season


Blithe Spirit

Child’s Play

Oh, Kay!

Butterflies Are Free


Best Production...........................................................................Child’s Play

Best Director.........................................................Don Muench--Child’s Play

Best Actor................................................................Don Muench--Butterflies

Best Actress..........................................................Lynn Muench-Blithe Spirit

Best Supporting Actor.................................................Rich Ballard--Oh, Kay!

Best Supporting Actress.............................................Betty Clark--Butterflies

Best Cameo Actor.....................................................Tim Nadeau--Butterflies

Best Cameo Actress...............................Cindy Duggan Ballard--Blithe Spirit

Best Lighting...........................................................Noel Taylor--Child’s Play

Best Sound...................................................Stew Cruickshank--Blithe Spirit

Best Set Design......................................................Noel Taylor--Child’s Play

Special Award...................................................................Stew Cruickshank


1972 Season


The Subject Was Roses

Lovers and Other Strangers

Little Me

I Never Sang for My Father


Best Production..................................................I Never Sang for My Father

Best Director.................................................................Don Muench--Roses

Best Actor.....................................................................Noel Taylor--Little Me

Best Actress..............................................................Cindy Duggan-Little Me

Best Supporting Actor...................................................Rick Kersting--Roses

Best Supporting Actress..........................................Judy Masterson--Lovers

Best Cameo Actor...........................................................Ken Heim--Little Me

Best Cameo Actress.....................................................Betty Bopp--Little Me

Best Lighting....................................................................Noel Taylor--Father

Best Sound........................................................Stew Cruickshank--Little Me

Best Set Design............................................................Paul Mertens--Roses

Special Award....................................................Ducke DeMere,  Noel Taylor

1971 Season


The Philadelphia Story

Little Murders

The Roar of the Greasepaint, the Smell of the Crowd

Summer and Smoke


Best Production.......................................................Roar of the Greasepaint

Best Director.............................................................Ellie Schneider--Smoke

Best Actor........................................................Ron Eldringhoff--Greasepaint

Best Actress..............................................................Lynn Muench--Murders

Best Supporting Actor.................................................Don Muench--Murders

Best Supporting Actress...........................Ellie Schneider-Philadelphia Story

Best Cameo Actor......................................................Jon Johnson--Murders

Best Cameo Actress.................................................Tina Schneider--Smoke

Best Lighting...................................................................Noel Taylor--Smoke

Best Sound........................................................Stew Cruickshank--Murders

Best Set Design..............................................................Noel Taylor--Smoke


1970 Season


The Haunting of Hill House

A Thousand Clowns

You Know I Can’t Hear You When the Water’s Running


Best Production...............................................................You Know I Can’t...

Best Director...........................................................Ron Eldringhoff--Clowns

Best Actor....................................................................Don Muench--Clowns

Best Actress.........................................Bonnie Gerhardt-You Know I Can’t...

Best Supporting Actor..................................Noel Taylor--You Know I Can’t...

Best Supporting Actres.........................Duckie DeMere--You Know I Can’t...

Best Cameo Actor.....................................................Don Muench--Haunting

Best Cameo Actress.............................................Jane Hennessy--Haunting

Best Lighting...............................................................Noel Taylor--Haunting

Best Sound................................................................Max Myover--Haunting

Best Set Design............................................................John Elkin--Haunting

Special Award...............................................................................John Forhy


1969 Season


How to Succeed in Business Without Really Trying

Albee Revisited

Rhinoceros

Little Mary Sunshine


Best Production.............................................................Little Mary Sunshine

Best Director....................................................Tim Nadeau--Albee Revisited

Best Actor..................................................Jon Jonson--Little Mary Sunshine

Best Actress.......................................Jeanene Tucker--Little Mary Sunshine

Best Supporting Actor.....................................Bill Shiew--How to Succeed...

Best Supporting Actress................................Betty Bopp--How to Succeed...

Best Cameo Actor.................................Tom Taschner--Little Mary Sunshine

Best Cameo Actress..............................Duckie DeMere--How to Succeed...

Best Lighting..................................................Gary Nadeau--Albee Revisited

Best Sound.......................................................Duckie DeMere--Rhinoceros

Best Set Design...........................................Andy Lee--Little Mary Sunshine

Special Award....................................................................Stew Cruickshank


1968 Season


A Funny Thing Happened On The Way To The Forum

Barefoot in the Park

The Fantastiks

Period Of Adjustment


Best Production.............A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

Best Director......................................Duckie DeMere--Period of Adjustment

Best Actor........................................................................Dick Duvall--Forum

Best Actress....................................Lilly Ann Crocker--Period of Adjustment

Best Supporting Actor......................................................Noel Taylor--Forum

Best Supporting Actress..........................Ginny Shiew--Barefoot in the Park

Best Cameo Actor.......................................................Mike Laudano--Forum

Best Cameo Actress.................................Rosemary Pisani--The Fantastiks

Best Lighting......................................................Noel Taylor--The Fantastiks

Best Sound............................................Vera Nadeau--Period of Adjustment

Best Set Design........................................Noel Taylor--Period of Adjustment


1967 Season


Never Too Late

Bus Stop

Any Wednesday

Who’s Afraid of Virginia Woolf?


Best Production......................................................................Never Too Late

Best Director......................................................Betty Duval--Never Too Late

Best Actor.............................................................Bill Shiew--Never Too Late

Best Actress.........................Vera Nadeau--Who’s Afraid of Virginia Woolfe?

Best Supporting Actor.....................................Steve Layton--Never Too Late

Best Supporting Actress.............................Sharron Naumann--Who’s Afraid

Best Cameo Actor............................................Jim Brignola--Never Too Late

Best Lighting...........................Alex Urban--Who’s Afraid of Virginia Woolfe?

Best Sound...................................................................Ron Hurst--Bus Stop

Best Set Design............................................................John Elkin--Bus Stop


1966 Season


Oh Dad, Poor Dad, Mama’s Hung You in the Closet

   and I’m Feeling So Sad

Diary of Ann Frank

Under the Yum-Yum Tree

Night of the Iguana


Best Production..........................................................................Oh Dad, etc.

Best Director........................................................Tim Nadeau--Oh, Dad, etc.

Best Actor..............................................................Jack Eaton--Oh, Dad, etc.

Best Actress................................................Sally Eaton--Night of the Iguana

Best Supporting Actor...................................John Elkin--Night of the Iguana

Best Supporting Actress.......................................Betty Duval--Oh, Dad, etc.

Best Cameo Actor................................Bill Shiew--Under the Yum-Yum Tree

Best Cameo Actress.............................Sandy Johnson--Night of the Iguana

Best Lighting..........................................Gary Johnson--Diary of Anne Frank

Best Sound........................................................Tony Nadeau--Oh, Dad, etc.

Best Set Design........................................................John Elkin--Anne Frank


1965 Season


The Moon Is Blue

Dinny and the Witches

Deadly Game


Best Production..........................................................Dinny and the Witches

Best Director.................................................Duckie DeMere--Deadly Game

Best Actor..............................................................Bob Olson--Deadly Game

Best Actress....................................Francine Gavin--Dinny and the Witches

Best Supporting Actor.........................................John Tenfor--Deadly Game

Best Supporting Actress........................Betty Duval--Dinny and the Witches

Best Cameo Actor..................................Jack Eaton--Dinny and the Witches

Best Cameo Actress......................Harriet Wadman--Dinny and the Witches

Best Lighting.....................................Gary Johnson--Dinny and the Witches

Best Sound..............................................Ron Hurst--Dinny and the Witches

Best Set Design....................................................John Elkin--Deadly Game

Special Award.............................................................................Jim Brignola


1963-64 Season


Separate Tables

Seven Year Itch

A Streetcar Named Desire


Best Production.....................................................................Seven Year Itch

Best Director...................................................Billie Teneau--Seven Year Itch

Best Actor........................................................Tim Nadeau--Seven Year Itch

Best Actress..............................Duckie DeMere--A Streetcar Named Desire

Best Supporting Actor.......................................Jack Eaton--Seven Year Itch

Best Supporting Actress..................................Betty Doerr--Seperate Tables

Best Cameo Actor..........................Jim Brignola--A Streetcar Named Desire

Best Cameo Actress.....................................Jan Johnson-- Seperate Tables

Best Lighting..................................................Tony Nadeau--Seven Year Itch

Best Sound................................................Duckie DeMere--Seven Year Itch

Best Set Design..............................................Tim Nadeau--Seven Year Itch


1962-63 Season


Cat On A Hot Tin Roof

The Visit

Thurber Carnival

Mister Roberts


Best Production......................................................................Mister Roberts

Best Director.................................................Dick Teneau--Thurber Carnival

Best Actor.............................................Buzz Barton--Cat On A Hot Tin Roof

Best Actress..........................................................Duckie DeMere--The Visit

Best Supporting Actor...............................................Bob Olson--Mr. Roberts

Best Supporting Actress..............................Jan Johnson-- Thurber Carnival

Best Cameo Actor.....................................................Tony Nadeau--The Visit

Best Cameo Actress.....................................Joan Barton-- Thurber Carnival

Best Lighting.........................................Tim Nadeau--Cat On A Hot Tin Roof

Best Sound..........................................Tony Nadeau--Cat On A Hot Tin Roof

Best Set Design....................................Tim Nadeau--Cat On A Hot Tin Roof

Best Make-up...............................................................Jane Hurst--The Visit

Best Props............................................................Vera Nadeau--Mr. Roberts

Best Technical Director......................Gary Johnson--Cat On A Hot Tin Roof

Special Awards..............................................Arlene Yahnke--Gary Johnson


1961-62 Season


Picnic

Death Of A Salesman

You Can’t Take It With You


Best Production....................................................................................Picnic

Best Director………………...….Duckie DeMere--You Can’t Take It With You

Best Actor…………………….…….Dick Teneau--You Can’t Take It With You

Best Actress…………………..……………Sally Eaton--Death of a Salesman

Best Supporting Actor....................Manny Freedman--Death of a Salesman

Best Supporting Actress.............................................Arlene Yahnke--Picnic

Best Cameo Actor.................................................Manny Freedman--Picnic

Best Cameo Actress.............................Norma Stein-- Death of a Salesman

Best Lighting..................................Bob Yahnke--You Can’t Take It With You

Best Sound.......................................Duckie DeMere--Death of a Salesman

Best Set Design..............................................................Tim Nadeau--Picnic

Best Make-up...................................Jane Hurst--You Can’t Take It With You

Best Props.................................Norma Wallace--You Can’t Take It With You

Best Set Contruction....................................................Gary Johnson--Picnic

Best Technical Director.....................................................Sally Eaton--Picnic




In 1962, Hawthorne Players decided to present annual season awards to the outstanding actors and production personnel.  "Picnic," which was presented at MCluer Junior High, was honored as best production, and Duckie DeMere was named best director for her work on "You Can't Take It With You."  Hawthorne continues to honor Duckie's memory by now calling the awards "The Duckies."  These awards are presented at an annual banquet held in January.

SEASON AWARDS: The Duckies

First Award Recipients            1961-62 Season

Hawthorne Players.info

Left to right: Melissa Harris, Nancy Crouse, John Robertson, Bob Veatch

Trish Nelke, Beth Workman, Ken Clark, Archie Coleman


2016 Season Awards